Nerwice
Nerwice, w tym nerwica lękowa, obecnie nazywane są zaburzeniami lękowymi. To jedne z najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń emocjonalnych. Charakterystycznym objawem jest uczucie lęku, napięcia, stresu. Dotyczą około 10-15 % ludzi na świecie. Osoby z lękiem bardzo często zgłaszają się do lekarzy rodzinnych, kardiologów, gastroenterologów, neurologów, ortopedów czy fizykoterapeutów. Pacjenci często poszukują w internecie odpowiedzi, co się z nimi dzieje. Poszukują pomocy na własną rękę, mają wątpliwości, czy psychoterapia może im pomóc. Niepotrzebnie obawiają się zgłosić do psychiatry. Leczenie nerwicy nie powinno być opóźniane, a objawów nie należy lekceważyć. Nieleczone mogą być przyczyną poważnych chorób somatycznych.
Objawy charakterystyczne dla zaburzeń lękowych:
- Zamartwianie się, obawy dotyczące przyszłości, „nerwica lękowa”.
- Martwienie się niepowodzeniami.
- Trudności w koncentracji.
- Podenerwowanie, rozdrażnienie, uczucie zestresowania.
- Niepokój, niemożność zaznania spokoju, zrelaksowania się.
- Liczne obawy dotyczące różnych obszarów życia, np. zdrowia, rodziny, pracy, itp.
- Powracanie do przykrych wydarzeń z przeszłości.
- Nieprzyjemne, powracające natrętnie myśli. Również przymus powtarzania pewnych czynności, jak np. mycie rąk, sprawdzanie drzwi przed wyjściem z domu i wiele innych (charakterystyczne dla tzw. nerwicy natręctw (OCD)).
Współistniejące objawy somatyczne:
- Bóle głowy, odczucie ucisku na głowie.
- Poczucie ucisku, jakby „gula w gardle”, suchość w jamie ustnej.
- Brak apetytu lub przeciwnie napady „wilczego apetytu”.
- Napięcie całego ciała zwłaszcza mięśni pleców, karku.
- Uczucie zaciskania w klatce piersiowej, brak możliwości nabrania pełnego oddechu.
- Kołatanie, szybkie bicie serca, głośne bicie serca lub uczucie „bicia serca w uszach” tzw. nerwica serca.
- Bóle brzucha, częste luźne wypróżnienia, zaparcia, uczucie ucisku w dołku podsercowym, tzw. „nerwica żołądka”.
- Potliwość dłoni, drżenie rąk.
- Napady lęku – nagła silna obawa, że zaraz coś bardzo złego się wydarzy (zawał, omdlenie, śmierć). Szybkie bicie serca, uczucie duszności, zimne i mokre od potu dłonie, zawroty głowy, „nogi jak z waty”.
Leczenie nerwicy
Jeśli rozpoznajesz u siebie wyżej wymienione objawy PAMIĘTAJ!, Nim sięgniesz po leki bez recepty, syropy czy zioła, skontaktuj się z lekarzem, aby zdiagnozować, co się z Tobą dzieje.
Leczenie nerwicy zależy od jej przyczyn i nasilenia objawów. Należy wykluczyć inne choroby somatyczne, organiczne. Działanie niepożądane leków. Do rozwoju zaburzeń lękowych mogą się przyczynić: stres, przykre doświadczenia z przeszłości, predyspozycja genetyczna, pewne cechy charakteru, uczucie lęku w dzieciństwie – okresie kształtowania się osobowości. Nerwica lękowa nie nieleczona postępuje i ma negatywny wpływ na zdrowie ogólne.
Zawsze należy zacząć od postawienia diagnozy.
Psychoterapia jako leczenie nerwicy jest stosowana z powodzeniem w postaciach łagodnych. Ze wszystkich nurtów terapeutycznych, psychoterapia behawioralno-poznawcza ma najwięcej dowodów na skuteczność. Jeśli objawy są nasilone, dezorganizują codzienne funkcjonowanie, dołączają się objawy fizyczne, jest to wskazanie do leczenia farmakologicznego.
Jeśli chcesz, możesz pobrać tutaj (PDF do pobrania) tekst z podsumowaniem najczęstszych objawów zaburzeń lękowych. Zastanów się spokojnie nad nimi, wpisz lub zaznacz te, które dotyczą Ciebie. Wypełnioną ankietę warto zabrać ze sobą na wizytę i pokazać lekarzowi psychiatrze lub psychologowi.