Małgorzata Fornal-Pawłowska
Małgorzata Fornal-Pawłowska Psychoterapeuta Certyfikaty

Jestem specjalistą psychologiem klinicznym, mam kilkunastoletnie doświadczenie pracy z pacjentami. Specjalizuję się głównie w terapii bezsenności i zaburzeń lękowych. Stworzyłam pierwszy w Polsce program niefarmakologicznego leczenia bezsenności. Prowadzę diagnostykę psychologiczną.

Jak pracuje
W pracy łączę spojrzenie naukowca i praktyka. Na bieżąco poszerzam swoje kompetencje zawodowe – uczestniczę w szkoleniach i konferencjach naukowych. Na pierwszych wizytach staram się przekazać pacjentowi jak najwięcej informacji zwrotnych, dotyczących możliwego rozumienia przeżywanych przez niego trudności, możliwości terapii. Jako psycholog w szczególności dbam o pielęgnowanie w kontakcie z drugim człowiekiem takich wartości jak: autonomia, podmiotowość, godność i prywatność. Jest to relacja dwóch równych sobie osób, do której każdy wnosi swoją wiedzę i pracę.

Terapeutycznie pracuję w nurcie poznawczo-behawioralnym. Termin „poznawcza” dotyczy pracy nad różnymi myślami, utrwalonymi przekonaniami, schematami (o sobie i o świecie), które aktywują się w trudnych dla nas sytuacjach, prowadząc do wzrostu cierpienia czy niemożności realizacji własnych celów. Termin „behawioralna” dotyczy wprowadzania nowych zachowań, doświadczeń, zmieniających nasze przekonania czy nawyki myślowe. Prostym przykładem może być myśl osoby z bezsennością: „Nigdy nie uda mu się zasnąć. Nie poradzę sobie bez leku”. W terapii będziemy pracować nad wprowadzeniem takich działań, które przełamią powyższy scenariusz – dadzą poczucie, że jesteśmy bardziej samodzielni w kwestii snu.

Zazwyczaj na diagnostykę psychologiczną zgłaszają się do mnie osoby skierowane przez lekarza psychiatrę. Zaczynam od zebrania całościowego wywiadu. W zależności od potrzeb stosuję dobierane indywidualnie testy i kwestionariusze. Taka diagnoza pozwala ocenić dominujące objawy, ale przede wszystkim spojrzeć całościowo na problemy pacjenta – uchwycić je w kontekście cech osobowości, linii życia, to pozwala zoptymalizować leczenie.

Moje doświadczenie
Od 2005 roku pracuję w Szpitalu Nowowiejskim – w tamtejszej Poradni Leczenia Zaburzeń Snu, a przez wiele lat także w oddziale ogólnopsychiatrycznym. W ramach specjalizacji w psychologii klinicznej przez dwa lata odbywałam staże w renomowanych placówkach – m. in. na oddziałach neurologicznych, kardiologicznym, psychiatrii dzieci i młodzieży, leczenia nerwic, terapii uzależnień.

Jestem pionierką poznawczo-behawioralnej terapii bezsenności w Polsce – autorką pierwszego programu niefarmakologicznego leczenia bezsenności i pierwszych publikacji na ten temat. Od 2006 roku realizuję go w Poradni Zaburzeń Snu. Prowadzę szkolenia z tego zakresu dla lekarzy, psychologów, psychoterapeutów. Prowadzę zajęcia z diagnozy psychologicznej dla studentów psychologii Uniwersytetu SWPS. Jestem w trakcie 4-letniego szkolenia przygotowującego do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty. W 2011 roku obroniłam pracę doktorską na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym dotyczącą poznawczo-behawioralnej terapii bezsenności.

Komu w szczególności mogę pomóc
Jako psychoterapeuta specjalizuję się w terapii:

  • osób z zaburzeniami snu, w szczególności z bezsennością
  • osób z zaburzeniami lękowymi
  • problemów osobowościowych

Jako psycholog kliniczny specjalizuję się w diagnostyce następujących problemów emocjonalnych i chorób psychicznych:

  • zaburzeń psychotycznych, zwłaszcza schizofrenii
  • zaburzeń nastroju
  • zaburzeń lękowych
  • zaburzeń pod postacią somatyczną
  • zaburzeń osobowości
  • zaburzeń funkcji poznawczych (np. problemów z pamięcią, koncentracją uwagi, trudności z planowaniem)

Informacje dodatkowe
Przyjmuje we wtorki i czwartki. Zapisu można dokonać jedynie poprzez kontakt mailowy gabinet@terapiabezsennosci.pl
Sposoby płatności: gotówka, karta płatnicza.

Terapia zaburzeń snu – sesja trwa 50 minut – koszt 140 zł.
Zwykle, aby osiągnąć poprawę potrzeba 4-5 sesji.

Psychoterapia – sesja trwa 50 minut – koszt 140 zł.

Liczba sesji ustalana indywidualnie.

Diagnostyka psychologiczna w kierunku zaburzeń psychicznych 2-3 wizyty po 50 minut + badanie kwestionariuszowe – koszt 250-450 zł. (całość)

Badanie cech osobowości zwykle 2 wizyty po 50 minut + badanie kwestionariuszowe – koszt 250-300 zł.
Badanie funkcji poznawczych – 1 wizyta trwająca 120 minut – koszt 200 zł.
Konsultacja psychologiczna trwa 50 minut – koszt 140 zł.

Powyższe informacje są jedynie poglądowe, nie stanowią oferty sprzedaży.

Małgorzata Fornal-Pawłowska - ZnanyLekarz.pl