Choroba Alzheimera
Choroba Alzheimera to najczęstsza przyczyna zaburzeń pamięci. Po 65 roku życia dotyczy 10 % populacji, a w wieku 80 lat już prawie połowy. Choroba rozwija się powoli i stopniowo. Pierwsze objawy nie są widoczne dla otoczenia, mogą sugerować depresję, zaburzenia snu. Zachowanie staje się coraz mniej zrozumiałe dla rodziny. Postępująca choroba prowadzi do całkowitej niesamodzielności, powoduje brak zrozumienia wśród bliskich, frustrację i napięcie.
Dla opiekunów bardzo trudny czas i bywa przyczyną pojawienia się objawów depresji.
- Zmiana charakteru, upór.
- Apatia.
- Rozdrażnienie.
- Depresja, niepokój.
- Mniejsze pragnienie.
- Bezradność, łatwowierność.
- Zapominanie.
- Dopytywanie się.
- Zmiana zwyczajów żywieniowych, nieodczuwanie głodu.
- Sen w ciągu dnia, pobudzenie w nocy.
- Zmniejszenie zainteresowań.
- Powracanie w opowieściach do czasów szkolnych, wczesnej młodości.
- Mylenie osób z otoczenia, np. wnuczki z córką.
- Zaprzestanie dbania o higienę, o porządek wokół siebie.
- Mniejsza sprawność manualna, np. przy zapinaniu guzików.
- Zapominanie o urodzinach, ważnych wydarzeniach, wizytach.
- Zapominanie nazwisk, miejsc.
- Mylenie miesięcy, pór roku.
- Powtarzanie po kilka razy tych samych kwestii.
- Gubienie rzeczy, chowanie ich w dziwnych miejscach.
- Opowiadanie, że ktoś przychodził w nocy.
- Podejrzliwość, opowiadanie „niestworzonych rzeczy”.
- Strach.
Zaburzenia pamięci
Choroba Alzheimera rozwija się powoli. Często w początkowej fazie rodzina nie zauważa, że dochodzi do powstawania zaburzeń pamięci. Bliscy mają skłonność do tłumaczenia gorszej pamięci zmianami pogody, zmęczeniem lub brakiem kontaktów z innymi ludźmi. Rodzina często namawia do rozwiązywania krzyżówek czy oglądania telewizji. Choroba Alzheimera powoduje, że człowiek z czasem nie potrafi wykonać coraz prostszych czynności. Wymaga powtarzania po kilka razy poleceń. To, często, poza troską, wywołuje irytacje osób z otoczenia. Choroba stopniowo prowadzi do niesamodzielności.
Choroba Alzheimera nie jest jedyną przyczyną zaburzeń pamięci. Inne to udary niedokrwienne, wylewy, urazy głowy, choroby przewlekłe – np. cukrzyca, działania niepożądane leków, depresja i inne.
Jeśli rozpoznajesz u siebie lub u kogoś z Twoich bliskich wyżej wymienione objawy – PAMIETAJ – nim sięgniesz po leki bez recepty, syropy czy zioła lub podasz je swoim bliskim, skontaktuj się z lekarzem, aby zdiagnozować, co jest przyczyną tych zachowań.
Leczeniem zajmuje się lekarz neurolog i psychiatra. Właściwie prowadzone leczenia może spowolnić proces utraty pamięci. Osoby mające zaburzenia pamięci mogą stać się niespokojne, pobudzone w odpowiedzi na zmiany otoczenia. Wtedy dogodnym rozwiązaniem są wizyty domowe. Psychiatra może ocenić stan pacjenta w znanym mu otoczeniu, gdzie czuje się on bezpiecznie. Takie badanie jest bardziej miarodajne i pozwala na dobranie optymalnego leczenia.
Jeśli chcesz możesz pobrać tutaj (PDF do pobrania) tekst z podsumowaniem najczęstszych objawów choroby Alzheimera. Zastanów się spokojnie nad nimi, wpisz lub zaznacz te które dotyczą Ciebie lub bliskiej Ci osoby. Wypełnioną ankietę warto zabrać ze sobą na wizytę i pokazać lekarzowi psychiatrze.