Szukając pomocy psychoterapeutycznej stajemy przed dylematem jaki nurt terapii wybrać. Pojawia się pytanie co właściwie oznacza słowo „nurt”. Upraszczając nieco, można napisać, że to idea, konkretna filozofia, sposób tłumaczenia zachodzących w świecie interakcji, co za tym idzie, sposób pracy terapeuty, stosowane metody psychologiczne. W zależności od nurtu psychoterapii sięga się do przeżyć z dzieciństwa, skupia na konkretnych objawach i sposobach radzenia z nimi albo przeżywa świat „tu i teraz”. Część psychoterapeutów pracuje eklektycznie, łączy techniki psychoterapeutyczne z różnych nurtów w zależności od potrzeb zgłaszającej się osoby.

Niezwykle istotne, aby wybrać odpowiednio, ponieważ niewłaściwie dobrany rodzaj terapii do określonego zaburzenia może nie być pomocny a nawet może zaszkodzić. Dobry psychoterapeuta i lekarz psychiatra są osobami, które powiedzą, czy psychoterapia jest wskazana, a jeśli tak to jaki jej rodzaj. Przyjmuje się, że sesje trwają 50 minut i odbywają się raz w tygodniu.

Poniżej opisano po krótce najpopularniejsze obecnie nurty psychoterapii, wskazania do ich zastosowania, techniki pracy i przewidywany czas niezbędny do zobaczenia rezultatów.

Psychoterapia w nurcie poznawczo - behawioralnym
Terapia poznawczo-behawioralna. Leczenie bezsenności
Terapia schematów
Psychoterapia Gestalt